علمی

اعلام رسمی نام اولین ماموریت چین به مریخ

مریخ مقصد بعدی بشر است و سازمان‌های فضایی کشورهای مختلف در حال آمادگی برای سفر به این سیاره سرخ هستند. به تازگی چین نام اولین ماموریت مریخ خود را مشخص کرده است.

آژانس فضایی چین روز جمعه و ۵۰ سال پس از ارسال اولین ماهواره خود به فضا، تصمیم گرفت نام اولین ماموریت مریخ خود به همراه لوگوی آن را اعلام کند. نام این ماموریت «Tianwen 1» یا «سوالات بهشت» است که از شعری که توسط «کو یوان» نزدیک به دو هزار سال پیش نوشته شده، برداشته شده است. این ماموریت در سال جاری میلادی آغاز می‌شود.

سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اعلام کرده که تمام ماموریت‌های اکتشاف سیاره‌ای چین در آینده با همین نام شناخته می‌شوند تا نشان‌دهنده اهداف علمی این کشور در فضا باشد. در حال حاضر اطلاعات کمی در رابطه با این ماموریت وجود دارد. انتظار می‌رود فضاپیما در این ماموریت وزنی برابر با 5 تن داشته باشد و توسط راکت Long March 5 در مرداد ماه به فضا پرتاب ‌شود. در دی ماه موتورهای راکت Long March 5 با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفتند.

اعلام رسمی نام اولین ماموریت چین به مریخ

چین اولین ماهواره خود را در سال ۱۹۷۰ به فضا پرتاب کرد و در سال ۲۰۰۳ تبدیل به سومین کشوری شد که توانست با راکت خود به فضا انسان ارسال کند. پیش از چین کشورهای اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا به این موفقیت دست پیدا کرده بودند. از آن تاریخ تا به امروز، چین سرعت فعالیت‌های فضایی خود را افزایش داده تا بتواند در سال ۲۰۳۰ تبدیل به رقیب اصلی روسیه و ایالات متحده آمریکا در صنایع فضایی شود.

در حال حاضر علاوه بر سازمان فضایی چین، ناسا نیز به دنبال ارسال کاوشگر جدید خود به مریخ است. در ماه‌های گذشته این مریخ‌نورد با نام استقامت آزمایش‌های مختلفی را با موفقیت پشت سر گذاشته و پس از پرتاب، اوایل سال آینده میلادی به مریخ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا