موبایل

بازیافت آیفون ها توسط رباط های اپل

اپل با ربات بازیافت‌کننده مشهورش آیفون‌های قدیمی را به چرخه‌ی تولید باز می‌گرداند.

اپل دو سالی است رباتی را به یکی از انبارهای خود در تگزاس آورده تا به کمک آن مواد باارزش آیفونهای قدیمی را بازیافت و آن‌ها را به چرخه تولید بازگرداند. دیزی نام رباتی است که مواد فلزی موجود در آیفون های قدیمی و از کار افتاده را بازیابی و به چرخ تولید وارد می‌کند. اپل استفاده از این ربات را بازیابی فلزات و حفاظت از محیط زیست عنوان کرده است با وجود این ربات دیگر اپل نیازی به تأمین فلز از معادن مختلف ندارد بدین صورت از استخراج بیش از حد از معادن جلوگیری می‌شود.

 

لیسا جکسون معاون سیاست‌های روابط اجتماعی و محیط زیستی اپل در این باره گفته است:

 

    دیزی رباتی است که برای بازیافت آیفون های قدیمی و از کار افتاده ساخته شده است.آیفون‌ها به دلیل محبوبیت بالا در سطح جهان در آینده نیاز به استخراج معادن جدید برای تولید دارند اما با وجود ربات‌هایی مانند دیزی از استخراج معادن جدید بی‌نیاز خواهیم بود. ربات دیزی اپل قادر است تا ۱۴ ماده معدنی از جمله لیتیوم را از آیفون‌ها استخراج و بازیافت کند. این ربات در هر ساعت ۲۰۰ آیفون را بازیافت می‌کند.

بازیافت آیفون ها توسط رباط های اپل

ربات دیزی در چهار مرحله کار می‌کند ابتدا باتری آیفون را از آن جدا می‌کند بعد پیچ‌ها، ماژول و موتور و … را از آیفون جدا و تفکیک می‌کند و در نهایت اجزای تفکیک شده به بخش بازیافت می‌روند.

اپل اعلام کرده که قصد دارد با شرکت‌های استخراج معدن نیز برای فروش این ربات همکاری کند تا این مؤسسات به‌جای استخراج معادن مختلف از بازیافت و تفکیک فلزات بهره جویند. اما شرکت‌های فعال در معدن و تأمین فلزات مختلف با اپل هم عقیده نیستند آن‌ها می‌گویند با ورود ربات‌هایی مانند دیزی آینده کاری معدنچیان به خطر می‌افتد و ادعای اپل درباره بازیافت بسیاری از فلزها از آیفون های قدیمی اش عملی نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا