نرم افزار

برچسب گذاری اطلاعات غلط در مورد کرونا در توییتر

توئیتر به‌تازگی روند برچسب‌گذاری توئیت‌هایی را که حاوی اطلاعات گمراه‌کننده از بیماری کووید ۱۹ هستند به‌شکلی جدی‌تر آغاز کرده است تا کاربران از آن‌ها مطلع باشند.

از زمان دنیاگیری ویروس کرونا (کووید ۱۹) توئیتر تلاش زیادی کرده است تا با انتشار اطلاعات غلط و گمراه‌کننده‌ درمورد این بیماری ازطریق پلتفرم خود جلوگیری کند. این شرکت به‌تازگی اعلام کرده است قصد دارد تلاش‌های خود را در این زمینه گسترش دهد. توئیتر پیش‌تر در ماه مارس شمار درخورتوجهی از توئیت‌هایی را که حاوی توضیحاتی در زمینه‌ی روش‌های درمانی غلط یا غیرمؤثر بیماری کووید ۱۹ بودند، پاک کرد.

توئیتر از روز گذشته میزبان برخی برچسب‌گذاری‌های خاص شده است. توئیتر می‌گوید از این پس توئیت‌هایی را که شامل اطلاعات گمراه‌کننده درمورد کووید ۱۹ یا اطلاعات متضادبا توصیه‌های مقامات حوزه‌ی بهداشت باشند برچسب‌گذاری می‌کند؛ توئیتر از کسانی که چنین توئیت‌هایی را ارسال کنند درخواست می‌کند جزئياتی بیشتر در رابطه‌با آن ارائه دهند. برچسبی که در کنار توئیت‌های حاوی اطلاعات غلط ظاهر می‌شود به صفحه‌ای ویژه لینک شده‌ است که اطلاعاتی مطمئن در بر دارد.

طبق اطلاعیه‌ی توئیتر، برچسب جدید نه‌تنها روی توئیت‌هایی که از این پس منتشر می‌شوند بلکه روی توئیت‌هایی که پیش از این منتشر شده‌اند نیز اعمال خواهد شد:

در جریان مکالمات فعال توئیتر درمورد موضوعات مرتبط‌به کروناویروس، لینکی که حاوی اطلاعات اضافی از سوی منابع مورداعتماد است می‌تواند به کار بیاید. ما در اوایل امسال سیستمی جدید پی‌ریزی کردیم که می‌تواند محتوای چندرسانه‌ای ساختگی یا دست‌کاری‌شده را برچسب‌گذاری کند. نسخه‌ی مشابه‌ این برچسب‌ها قرار است به توئیت‌هایی که حاوی اطلاعات مضر و گمراه‌کننده درمورد ویروس کرونا هستند اضافه شوند. این برچسب‌ها روی توئیت‌هایی که پیش از امروز منتشر شده‌اند نیز اعمال خواهند شد.

توئیتر می‌گوید طبق قوانینش، توئیت‌های موردبحث را به سه بخش بزرگ‌تر تقسیم می‌کند. بخش اول «اطلاعات گمراه‌کننده» نام دارد. توئیتر می‌گوید توئیت‌های نوع اول شامل بیانیه‌ها یا ادعاهایی هستند که غلط‌بودن آن‌ها تأیید شده یا متخصصین فعال نظیر مقامات رسمی حوزه‌ی بهداشت روی نادرست بودن‌شان اتفاق‌نظر دارند. توئيت‌های نوع دوم «ادعاهای نامطمئن» خوانده می‌شوند. این توئیت‌ها حاوی بیانیه‌ها یا ادعاهایی هستند که دقت، صحت و اعتبار آن‌ها به‌بحث گذاشته شده و به‌صورت رسمی تأیید نشده است. درنهایت نوع سوم را داریم که توئيتر از آن با نام «ادعاهای تأیید‌نشده» یاد می‌کند. توئیت‌های نوع سوم حاوی اطلاعاتی است که ممکن است صحیح یا غلط باشند؛ با این‌حال صحیح و غلط بودن آن‌ها مشخص نشده است.

توئیتر می‌گوید ممکن است برای مقابله‌با اشاعه‌ی اطلاعات نادرست درمورد ویروس کرونا، پا را از این هم فراتر بگذارد و یک متن خاص در قالب اخطار به توئیت‌های حاوی اطلاعات گمراه‌کننده اضافه کند. توئیتر می‌گوید متنی که به کنار این توئیت‌ها اضافه می‌شود بر اساس میزان مضر یا غلط بودن اطلاعات آن، متفاوت است. این متن‌ها به مردم اطلاع خواهند داد که ادعاهای مطرح‌شده در توئیت موردنظر با گفته‌های مقامات رسمی حوزه‌ی بهداشت در تضاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا