موبایل

غیر فعال شدن موقت دوربین فیلتر رنگ Oneplus 8 Pro برای کاربران چینی

غیر فعال شدن موقت دوربین فیلتر رنگ Oneplus 8 Pro برای کاربران چینی

دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو که اخیرا به‌دلیل توانایی دیدن پشت برخی اجسام خبرساز شده بود قرار است موقتا از دسترس کاربران چینی گوشی خارج شود.

وان‌پلاس ۸ پرو، یکی از جدیدترین گوشی‌های پرچم‌دار بازار، در پنل پشتی میزبان دوربین‌های متنوعی است که از یکی از آن‌ها با نام دوربین فیلتر رنگ یاد می‌شود. دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو که کارکرد نسبتا پیچیده‌ای دارد، قابلیت‌های جالبی درزمینه‌ی عکاسی ارائه می‌دهد. بااین‌حال، کاربران مدتی پیش متوجه شدند ازطریق دوربین فیلتر رنگ گوشی وان‌پلاس ۸ پرو می‌توان پشت برخی اجسام را مشاهده کرد. به‌طور‌دقیق‌تر این دوربین می‌تواند درون برخی محفظه‌ها را (نظیر اپل TV) ببیند که بدنه‌ای پلاستیکی و باریک مشکی‌زنگ دارند.

این قابلیت دوربین وان‌پلاس ۸ پرو که نخستین بار بن گسکین رسانه‌ای کرد، در چند وقت اخیر در فضای مجازی حواشی زیادی ایجاد کرده است؛ به‌خصوص بعد از ویدئویی که یکی از کانال‌های یوتیوب منتشر کرد. در این ویدئو که به کانال آنباکس تراپی تعلق دارد، دیدیم دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو می‌تواند پشت لباس‌های بسیار نازک مشکی‌رنگ را هم ببیند. این اتفاق باعث شد نگرانی‌های بابت نقض حریم خصوصی مردم ازطریق دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو افزایش یابد.

در پی افزایش نگرانی‌ها درباره‌ی نقض حریم خصوصی، وان‌پلاس سرانجام ساعاتی پیش بیانیه‌ای جدید در شبکه‌ی اجتماعی ویبو منتشر و رسما اعلام کرد قصد دارد به‌زودی ازطریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری، موقتا دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو را غیرفعال کند. این شرکت می‌خواهد به دانش متخصصانش اتکا کند تا بتواند به ‌راه‌حلی به‌منظور غیرفعال‌کردن کارکرد شبهِ X-Ray دوربین فیلتر رنگ دست یابد و سپس خود دوربین را دورباره به کار بیندازد.

یکی از مقام‌های رسمی وان‌پلاس در انجمن‌های آنلاین این شرکت در پاسخ به پرسش یکی از کاربران اعلام کرد این به‌روزرسانی برای غیرفعال‌سازی ماژول فیلتر رنگ، تنها سیستم‌عامل HydrogenOS را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. ناگفته نماند سیستم‌عامل گوشی‌های وان‌پلاس در خارج از چین با نام OxygenOS شناخته می‌شود؛ موضوعی که نشان می‌دهد به‌روزرسانی جدید فقط برای کاربران چینی منتشر خواهد شد.

آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، مدل‌های بین‌المللی وان‌پلاس ۸ پرو قرار است همچنان بدون مشکل از دوربین فیلتر رنگ بهره ببرند. باوجوداین، وقتی وان‌پلاس بتواند راه‌حلی برای رفع مشکل پیدا کند، آن را ازطریق به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای تمامی گوشی‌ها در چین و خارج از این کشور دردسترس قرار خواهد داد.

در بخشی از اطلاعیه‌ی جدید وان‌پلاس می‌‌خوانیم:

گرچه معتقدیم دوربین فیلتر رنگ به کاربران امکان می‌دهد درزمینه‌ی عکاسی با گوشی هوشمند نوآورتر از قبل باشند، به‌خوبی نگرانی‌های اخیر را درک می‌کنیم؛ بنابراین از چند روز پیش، کار روی به‌روزرسانی جدیدی را شروع کرده‌ایم که به‌صورت OTA دردسترس قرار می‌گیرد. این به‌روزرسانی که هفته‌های آتی منتشر می‌شود، به دوربین چهارم گوشی امکان می‌دهد همچنان فیلتر فتوکروم (Photochrom) را ارائه دهد؛ اما دیگر قابلیت‌های دوربین غیرفعال خواهند شد که باعث بروز نگرانی شده‌اند.

تصمیم گرفته‌ایم به‌منظور رعایت جوانب احتیاط و جلوگیری از شیوع بیشتر اخبار نادرست و گمراه‌کننده‌ی اخیر، موقتا این فیلتر را روی سیستم‌عامل HydrogenOS غیرفعال کنیم که مختص کاربران چین است. بااین‌حال، قصد نداریم این فیلتر را در OxygenOS، سیستم‌عامل بین‌المللی‌مان، غیرفعال کنیم. قصد داریم در سریع‌ترین زمان ممکن به‌روزرسانی OTA جدید را دردسترس قرار دهیم.

نگرانی‌ها بابت دوربین فیلتر رنگ وان‌پلاس ۸ پرو بیش‌از‌حد زیاد شده‌اند. این دوربین عملکردی شبیه به پرتوهای ایکس از خود نشان می‌دهد؛ اما تنها پشت لباس‌هایی را می‌بیند که بسیار نازک باشند، آن هم در شرایط نوری ویژه. بنابراین، دوربین فیلتر رنگ برای خیلی‌ها مشکل‌‌ساز نخواهد شد. غیرفعال‌کردن دوربین چهارم وان‌پلاس ۸ پرو در چین می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند؛ زیرا وان‌پلاس در تبلیغات خود به‌وضوح به بهره‌مندی این گوشی از دوربین چهارگانه اشاره می‌کند. احتمالا چینی‌ها بتوانند در هفته‌های آتی به راه‌حل این مشکل دست یابند و دوربین چهارم را برای کاربران چینی نیز مجددا فعال کنند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا